Kilimandžáro – ostrov na pevnině

Vylezte s námi na „střechu Afriky“

Kilimanžáro je jednoznačně nejznámější hora Tanzánie a také jednou z největších turistických atrakcí této země. Leží na samém severu, na hranici s Keňou. Není to však „normální“ hora – je v řadě ohledů výjimečná. Má dokonce jeden světový primát – se svou výškou 5895 metrů je nejen nejvyšší horou Afriky, ale také nejvyšší soliterní horou světa. To znamená, že Kilimanžáro není součástí žádného pohoří – tyčí se z rozsáhlých afrických plání úplně osamoceně. Další zajímavostí je to, že i když se tato hora tyčí prakticky na rovníku, existuje na ní oblast věčného sněhu a dokonce i ledovce.

Zvládnete výstup na Kilimandžáro?

Výstup na Kilimanžáro kupodivu není vůbec náročný na horolezeckou výbavu a teoreticky ho zvládne skoro každý. Problém je pouze v tom, že taková nadmořská výška vyvolává u řady lidí tzv. horskou nemoc. Není to nemoc v pravém slova smyslu, ale život ohrožující stav z nedostatku kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. Tato nemoc může při výstupu postihnout úplně každého a je bohužel jen pověrou, že lidé v dobré tělesné kondici jsou odolnější než lidé netrénovaní – není to pravda. Z tohoto důvodu průvodci při výstupu na Kilimanžáro dbají na to, aby výstup byl pozvolný a rozdělený na několik dnů. Pokud se u někoho projeví horská nemoc, existuje jediný spolehlivý způsob léčby – rychlý sestup do nižších poloh.

Ostrov jako z jiného světa

Velkou ekologickou zajímavostí této je, že představuje tzv. „ostrov na pevnině“. Tento termín je výrazem pro fakt, že fauna a zejména flóra vyskytující se ve výškách nad 3000 metrů na této hoře, je diametrálně odlišná od fauny a flóry okolní krajiny. Kilimanžáro je totiž úplně stejně izolované jako ostrov v moři. Snad nejcharakterističtějšími rostlinami pro tento jev jsou starčeky a lobelky, které jsou za normálních okolností nenápadné byliny, dosahují na svazích Kilimanžára stromového vzrůstu a jsou velmi nápadným prvkem krajiny. Dodnes není zcela objasněn výskyt těchto druhů, protože nejbližší výskyt obdobných rostlin je zaznamenán stovky kilometrů daleko – v severní Keni a na Etiopské vysočině.

Kilimanžáro určitě stojí za několik dní pobytu i s tím, že člověk nevystoupí třeba až na vrchol. Zážitek z pobytu na této hoře je jedním z nezapomenutelných afrických zážitků.

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. – známý biolog a odborník na zoologii a ekologii, bývalý majitel a odborný průvodce úspěšné cestovní kanceláře Albatros, jediné cestovky specializované na ekoturistiku ve střední Evropě. Protože Afriku miluje a s Friends of Africa Family Safaris ho pojí dlouholeté přátelství, i v důchodu Vám rád poradí a pomůže připravit Vaši dokonalou dovolenou. Jako důkaz toho, že je stále vášnivým a aktivním přírodovědcem, jsou jeho stránky o nejkrásnějších národních parcích světa.

Tým Friends of Africa Family Safaris umí ty nejlepší zájezdy do východní Afriky! Podívejte se na naši nabídku ZDE. V naší nabídce je také 13denní zájezd, během kterého zkombinujete safari a výstup na Kilimandžáro. Více informací se dočtete ZDE.