Národní park Tarangire, Tanzánie

Tarangire je šestý největší národní park Tanzanie. Není tak známý a navštěvovaný jako severnější parky Serengeti a Ngorongoro. Návštěvníci, kteří sem přijedou, ovšem mohou obdivovat zdejší ikonické baobabové lesy.

Národní park Tarangire

Lokalizace a přístup

Severní Tanzánie; 118 km jihozápadně od města Arusha. Přístup je jako v ostatních národních parcích poměrně snadný. Dostanete se do něj po asfaltové silnici z Arushy za necelé dvě hodiny.

Charakteristika

2 850 km2; Pahorkatina a náhorní planina v nadmořské výšce 1 000 – 1 500 m mezi pláněmi masajských stepí na jihovýchodě a jezery Velké příkopové propadliny na severu a západě. Severní částí parku protéká řeka Tarangire. V jižní části parku je řada rozsáhlých močálů, které v období sucha vysychají a mění se v bujně zelené pláně. I když je park celkově velmi suchý, je poměrně velmi hustě zalesněn – od řídkých akáciových lesíků až po husté suchomilné lesy. Mezi nimi obzvlášť vynikají hustě roztroušené baobaby.

Pro krajinu je charakteristický velký počet vysokých termitišť. Po Serengeti druhá největší koncentrace zvěře. Charakteristické ekosystémy: savana, akáciová savana, suché lesy, galeriové lesy podél řeky, sezónní mokřady, sladkovodní ekosystémy (řeka Tarangire). Na jihu je řada rozsáhlých „bažin“, které během období sucha vysychají do zelených plání.

Fauna + Flora

Na našem partnereském webu www.narodniparkysveta.cz najdete unikátní seznam živočišných a rostlinných druhů pro tuto oblast – ke stažení ZDE.

Možné aktivity

Pěší exkurze s průvodcem, lety horkovzdušným balónem, celodenní výlety do vesnic místních kmenů (Masajové a Barabaigové).

Zajímavosti aneb co musíte vidět

Stovky starých nástěnných kreseb poblíž vesnice Kolo

Nejlepší turistická doba pro národní park Tarangire

Možno navštívit kdykoli, ale pro nejlepší pozorování zvěře je ideální období červen – září.

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. je zkušený cestovatel a odborník na faunu a flóru národních parků nejen Afriky. Jako první v České republice založil a úspěšně vedl cestovní kancelář Albatros Travel and Expeditions, výhradně specializovanou na ekoturistiku chráněných území.

Je poradcem týmu Friends of Africa Family Safaris, který se zaměřuje na zájezdy do národních parků především Keni a Tanzánie. Národní park Tarangire s námi můžete navštívit například během 10 denního zájezdu Kemping safari keňa a Tanzánie, jehož detailní itinerář si můžete prohlédnout ZDE.