Národní park Serengeti, Tanzánie

Pojďme si prostudovat národní park Serengeti (Tanzánie) – základní ekoturistické informace, lokalizace, přístup do terénu, charakteristika, fauna a flóra, možné aktivity.

Národní park Serengeti

Lokalizace a přístup

Severozápadní Tanzánie; 335 km od města Arusha – na severu jeho hranici tvoří státní hranice s Keňou, na západě Viktoriino jezero. Přístup je snadný. Autem po dobré silnici z Arushy.

Charakteristika

Národní park Serengeti má rozlohu 14 763 km2; Mírně zvlněné pláně s nadmořskou výškou 920 – 1850 m. Celý park je obvykle dělen do tří základních částí:

Serengetské pláně – travnatá savana téměř bez stromů – nejtypičtějčí část parku na jihu.

Západní koridor – černé jílovité půdy pokryté močálovitou savanou.

Severní Serengeti – krajině dominují řídké lesy a nevysoké kopce.

Nejnavštěvovanější národní park v Tanzánii známý zejména obrovskými stády migrujících býložravců (více než milión pakoní, 300 000 zeber a další druhy). Pláně Serengeti poskatují prostor pro v současnosti nejrozsáhlejší nepřerušenou migraci zvířat na světě. V Serengeti existuje největší koncentrace velkých savců na světě. Charakteristické ekosystémy: travnatá savana, pobřežní galeriové lesy, lesnatá savana, křovinatá savana, sladkovodní ekosystémy (řeky).

Fauna + Flora

Na našem partnereském webu www.narodniparkysveta.cz najdete unikátní seznam živočišných a rostlinných druhů pro tuto oblast – ke stažení ZDE.

Možné aktivity

Safari projížďky nebo lety horkovzdušným balónem.

Nejlepší turistická doba pro národní park Arusha

Prosinec – červenec (migrace býložravců), červen – říjen (pozorování velkých šelem)

Zajímavosti aneb co musíte vidět

Park je od roku 1981 zapsán na Seznamu světového přírodního dědictví. Kromě nepřeberného přírodního bohatsví a krás je park Serengeti slavný skalními malbami.

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. je zoolog, botanik, ekolog a parazitolog. Uznávaný odborník zejména flóru a faunu chráněných území pracoval na začátku své kariéry v Jihočeském biologickém centru ČSAV v Českých Budějovicích. Poté se několik lety věnoval práci pro farmaceutické společnosti. Jako první v České republice založil a úspěšně provozoval Albatros Travel and Expeditions, první cestovní kancelář zaměřenou na ekoturistiku. Michal Kohn procestoval téměř celý svět.

Je partnerem týmu Friends of Africa Family Safaris, který se zaměřuje na zájezdy do národních parků východní Afriky. Národní park Seerengeti s námi můžete navštívit. Na nabídku našich zájezdů se můžete podívat ZDE.