Moře východní Afriky – Zanzibar, Mafia Island, Saadani

Tanzánie – mořské království

Potápění v Africe? Jednoznačně! Turisté navštěvující Tanzánii směřují téměř stoprocentně do národních parků na severu země. Zdaleka ne všichni si uvědomují, že Tanzánie má i krásné mořské pobřeží, které se hodí zejména k relaxaci po náročném programu národních parků. Dokonce se dá říct, že pobřeží Tanzánie je mnohem rozmanitější a atraktivnější než třeba v Keni.

Tanzánské pobřeží by se dalo velmi zhruba rozdělit na tři části. Pokud se běžný turista rozhodne strávit dovolenou nebo její část v Tanzánii u moře, míří téměř výhradně na Zanzibar. Je to velmi snadno dostupný ostrov (20 minut letu z hlavního města), který je po všech stránkách na turisty připravený. Je zde bohatá turistická infrastruktura, možnost ubytování na nejrůznějších úrovních podle požadavků, možnost sportovního i kulturního vyžití a v neposlední řadě má ostrov bohatou historii. Není divu, že se to zde turisty jen hemží.

Národní park Saadani

Pokud ale hledáte něco klidnějšího, jsou zde dvě mnohem méně navštěvované oblasti. Jednak přímo na pevninskému pobřeží nedaleko na sever od hlavního města je to národní park Saadani. Toto místo není příliš frekventované a možnosti ubytování zde jsou skromnější, ale vyhovující. Je to místo velmi vhodné pro rodiny s menšími dětmi. Voda v moři je zde mimořádně teplá a písečné pobřeží se svažuje do hloubky jen velmi pozvolna, takže i malé děti se zde mohou bez problémů koupat. Velkou výhodou Saadani je to, že hned od pobřeží navazuje krásný národní park – méně známý než parky ve vnitrozemí, ale stejně plný typických afrických zvířat. Pozoruhodné jsou zejména zdejší žirafy, které upoutají na první pohled tím, že jejich typická tmavá kresba není na žlutém, ale na téměř bílém podkladu.

Mafia Island

Druhou oblastí mořského pobřeží, která není příliš frekventovaná, ale je o to atraktivnější, je národní park Mafia Island. Jak už jméno napovídá, jedná se o nevelký ostrov – asi 60 km jižně od Zanzibaru. Turistická infrastruktura zde není nijak luxusní, zato moře všechno vynahradí. Je to totiž mořský národní park – ráj pro potápěče i pro ty, kterým stačí jen ploutve a šnorchl. Tato oblast je nejbohatší na korály i veškerý mořský život z celého východoafrického pobřeží. Ti, kdo mají rádi klid a krásu korálových útesů zde najdou přesně to, co hledají. Potápění v Africe je zkrátka naprosto úchvatné.

Pokud tedy plánujete cestu do Tanzánie, nezapomeňte třeba na jejím konci na pár dnů u moře v lokalitě podle svých představ a nároků. Určitě nebudete zklamaní.

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. – známý biolog a odborník na zoologii a ekologii, bývalý majitel a odborný průvodce úspěšné cestovní kanceláře Albatros, jediné cestovky specializované na ekoturistiku ve střední Evropě. Protože Afriku miluje a s Friends of Africa Family Safaris ho pojí dlouholeté přátelství, i v důchodu Vám rád poradí a pomůže připravit Vaši dokonalou dovolenou. Jako důkaz toho, že je stále vášnivým a aktivním přírodovědcem, jsou jeho stránky o nejkrásnějších národních parcích světa.

Tým Friends of Africa Family Safaris umí ty nejlepší zájezdy do východní Afriky! Podívejte se na naši nabídku ZDE.