Kráter Ngorongoro – perla Tanzánie

Navštivte Ngorongoro, magické místo východní Afriky

Zcela jistě jedním z nejzajímavějších míst Tanzánie jak z hlediska ekologického tak geologického, je chráněné území obecně známé pod názvem „Kráter Ngorongoro“. Současně je jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst.

Největší sopečná kaldera na světě

Nejdříve je ale potřeba poopravit výše uvedený název této lokality. Nejedná se totiž o kráter v pravém slova smyslu, ale o tzv. kalderu. Rozdíl mezi těmito termíny je poměrně zásadní. Sopečný kráter je jednoduše to, co má každá aktivní i vyhaslá sopka přímo na vrcholu nebo na úbočí pod vrcholem. Je to právě ta většinou nálevkovitá prohlubeň, ze které se u aktivních sopek čas od času valí kouř, létají kameny nebo vytéká láva.

Na rozdíl od kráteru je kaldera dávným pozůstatkem sopečné činnosti.  Je „památkou“ na obrovský sopečný výbuch, při kterém sopka přišla o celý vrchol. Po takovém výbuchu z typického sopečného kužele zůstane jen jeho dolní část a místo vrcholu různě rozsáhlá propadlina obklopená zbytky stěn původního sopečného kužele.

Ngorongoro je tedy typickou kalderou se vším všudy a ke všemu – největší sopečnou kalderou na světě. Když se postavíte na okraj této kaldery, je za dobré viditelnosti vidět i její protější okraj. Průměr kaldery na jejím dně je přes 20 kilometrů. Celá je ohraničena více či méně strmými stěnami, které jsou překonatelné pouze na několika málo místech. Tolik tedy ke geologické zajímavosti místa.

Kráter plný života

Z hlediska biologického a ekologického je toto místo snad ještě zajímavější. Na dno kaldery se v průběhu dlouhých statisíců let dostalo velké množství zvířat. Dodnes není úplně jasné, jak se tam zvířata dostala. V současnosti tam žijí desetitisíce jedinců mnoha druhů, kteří se v podstatě z kaldery nemohou dostat ven (samozřejmě s výjimkou ptáků). Je to tedy de facto jakási obrovská přirozená zoologická zahrada, ve které má turista téměř jistotu v tom, jaké druhy zvířat a v jakém množství tam uvidí.

Když se nad tím člověk zamyslí, tak mu nejde na rozum, jak se taková zvířata jako sloni nebo nosorožci přes bariéru okružujících skalních stěn mohli vůbec dostat. Ale jsou tam. Postupem času se na dně kaldery vytvořil fungující a vyvážený ekosystém, který má jen minimální možnost reagovat na podněty z okolní krajiny. Další velkou zajímavostí je, že v kaldeře nežijí a nikdy nežily žirafy, i když na jejích zevních stěnách žijí v hojném počtu. Nikdo neví proč.

Návštěva kaldery Ngorongoro patří zcela určitě k nezapomenutelným zážitkům cesty do Tanzánie. Snadno zde získáte krásné snímky nejen jedinečné krajiny, ale zejména řady druhů zvířat z bezprostřední blízkosti.

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. – známý biolog a odborník na zoologii a ekologii, bývalý majitel a odborný průvodce úspěšné cestovní kanceláře Albatros, jediné cestovky specializované na ekoturistiku ve střední Evropě. Protože Afriku miluje a s Friends of Africa Family Safaris ho pojí dlouholeté přátelství, i v důchodu Vám rád poradí a pomůže připravit Vaši dokonalou dovolenou. Jako důkaz toho, že je stále vášnivým a aktivním přírodovědcem, jsou jeho stránky o nejkrásnějších národních parcích světa.

Tým Friends of Africa Family Safaris umí ty nejlepší zájezdy do východní Afriky! Podívejte se na naši nabídku ZDE. Chcete vidět kráter Ngorongoro na vlastní oči? V naší nabídce je 10 denní zájezd Kemping safari Keňa a Tanzánie, během kterého kráter navštívíte. Více informací najdete ZDE.