Fotografování ve východní Africe

Jedna fotka ze safari památkou na celý život

Když se někdo účastní cesty do východní Afriky, určitě si odsud chce odvézt nejen vzpomínky, ale také krásné fotografie. Ono nezáleží na tom, do které země konkrétně jedete – fotografování zvířat na safari záleží na specifických podmínkách – hlavně na tom, v jakém ekosystému fotografujete a pak na dalších podmínkách, které jsou důležité pro fotografování obecně a které nelze ovlivnit (denní doba, osvětlení, počasí atd.).

Hlavním ekosystémem pro fotografování na safari ve východní Africe jsou savany a pobřeží jezer. Oba tyto ekosystémy se vyznačují přehledností a v obou je fotografování velmi pohodlné a efektivní. Pokud máte dobrého řidiče, který ví, kde se dají zvířata nalézt a ví třeba i to, že se nefotografuje proti vycházejícímu slunci, máte obrovskou šanci na získání nádherných fotografií mnoha druhů savců, ptáků i plazů. Najít je v savaně je pro zkušeného průvodce hračka, zvířata většinou vůbec nejsou plachá a před autem neprchají (fotografuje se pouze z terénního vozu bez možnosti vystoupit).

Živoní úlovek?

Také fotografování horských goril v Ugandě nebo Rwandě má velkou šanci na úspěch. Na rozdíl od fotografování na savaně se ale jedná o fyzicky poměrně náročnou záležitost. Zkušený průvodce ví, kde má gorily hledat. Každý průvodce má přidělenou jednu rodinu, ke které vede fotografy. Ti pak mají většinou hodinu na fotografování. Déle se zvířata vyrušovat nesmí. Nejnáročnější je přístup ke zvířatům těžkým horským terénem s fotografickou výbavou. Pokud už se ke skupině goril fotograf dostane, je velmi snadné získat nádherné snímky ze vzdálenosti pár metrů, protože zvířata většinou lidi ignorují a věnují se své běžné denní činnosti.

Fotografování šimpanzů v pralese je tak trochu sázka do loterie. Ani zkušený průvodce neví, kde se tlupa šimpanzů v pralese nachází. Hledání tlupy často zabere hodiny a ani tak není zaručen úspěch. Šimpanzi se pralesem neustále pohybují většinou v korunách stromů a tím podmínky pro fotografování často nejsou ideální – zvířata jsou cloněna větvemi stromů a obvykle jsou i proti obloze.

Trpělivost růže přináší

Fotografování v pralese obecně je velmi náročné – na počasí, na světlo, je časově náročné a hlavně fotograf musí mít štěstí. Jedná se hlavně o fotografování ptáků. Tady většinou nepomůže žádný průvodce – je to hlavně o veliké trpělivosti a o štěstí. V pralesích žije veliké množství ptačích druhů, ale vůbec není lehké je spatřit, natož fotografovat. Dokonalé snímky ptáků v pralese jsou chloubou každého fotografa, kterému se vůbec povedou.

Zvláštní kapitolou je fotografování pod vodou – na korálových útesech. Dnes už není problém si opatřit vhodnou výbavu – ať už kameru určenou přímo pro fotografování pod vodou nebo vhodný vodotěsný obal na běžnou kameru. K fotografování pod vodou není potřeba mít přímo potápěčskou výbavu. Navíc při potápění do hloubky rychle ubývá světla a také barvy se zkreslují do modra. Nádherné snímky je možné pořídit i při šnorchlování na hladině. Není potřeba se toho bát. Problém bývá se zachycením ryby nebo jiného objektu, protože se hůř hledá v hledáčku. Je dobré dělat co nejvíc snímků, pár z nich vždycky bude vydařených a velmi zajímavých. Často na snímku najdete i něco, co jste vůbec nefotografovali.

Dobrý plán je podstatou úspěchu

Závěrem jedna důležitá praktická rada. Pokud zamýšlíte jet do oblasti východní Afriky (nebo kamkoli jinam) s úmyslem fotografování přírody, vždy pečlivě vybírejte cestovní kancelář. V programu musí být na fotografování vyhrazen poměrně velký časový prostor. Pokud je itinerář cesty nabitý a rozpočítaný na hodiny a minuty, nemá vůbec smysl přemýšlet o fotografování. Fotograf potřebuje dostatek času!

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. – známý biolog a odborník na zoologii a ekologii, bývalý majitel a odborný průvodce úspěšné cestovní kanceláře Albatros, jediné cestovky specializované na ekoturistiku ve střední Evropě. Protože Afriku miluje a s Friends of Africa Family Safaris ho pojí dlouholeté přátelství, i v důchodu Vám rád poradí a pomůže připravit Vaši dokonalou dovolenou. Jako důkaz toho, že je stále vášnivým a aktivním přírodovědcem, jsou jeho stránky o nejkrásnějších národních parcích světa.

Tým Friends of Africa Family Safaris umí ty nejlepší zájezdy do východní Afriky! Podívejte se na naši nabídku ZDE.