Afričtí nosorožci – co o nich ne všichni vědí

Rozeznejte africké nosorožce

Nosorožci jsou jedny z nejohroženějších zvířat na světě, to víme všichni. Že v Africe žijí dva druhy nosorožců, to už neví každý z nás. A dále je to ještě tajemnější. Čeština pro tyto druhy převzala (naštěstí jen neoficiálně) názvy z angličtiny – nosorožec černý a nosorožec bílý. Proč „naštěstí“? Jednoduše proto, že oba druhy jsou zbarveny šedě a podle barvy je nikdo od sebe nepozná.

Správné české názvy jsou nosorožec dvourohý (= nosorožec černý) a nosorožec tuponosý (= nosorožec bílý). Ani to však nejsou názvy úplně ideální, protože dva rohy má nejen nosorožec dvourohý, ale i ten tuponosý. Ani podle rohů je tedy spolehlivě poznat není možné.

Jak tedy poznat, o který druh se jedná?

Ideální by bylo, kdyby člověk měl možnost podívat se nosorožci z očí do očí. To má však taky jeden háček – není to vůbec bezpečné. Každopádně hlavním rozlišovacím znakem ústa nosorožce. Nosorožec tuponosý (jak už jméno napovídá) má širokou, jakoby uťatou tlamu, která je ideální ke spásání trávy. Na rozdíl od něho má nosorožec dvourohý tlamu zašpičatělou a horní ret vybíhá s velkou nadsázkou v jakýsi miniaturní chobot. Ten nosorožci dobře slouží k otrhávání listí z větviček. Z toho, co bylo napsáno, je zřejmé, že další rozdíl mezi nosorožci je v tom, jak se živí. Nosorožce tuponosého proto s větší pravděpodobností zastihneme na otevřených pláních, kde spásá trávu, zatímco nosorožce dvourohého najdeme spíš v křovinatých oblastech. Samozřejmě to ale není 100% pravidlo.

Co rozhodně nedělat, když vám cestu zkříží nosorožec

Ještě snad pár slov k tomu, proč není dobrý nápad dívat se nosorožci z očí do očí (a nezáleží na tom, jaký je to druh). Nosorožci jsou totiž velmi silně krátkozrací – na pár metrů nejsou schopni zrakem rozeznat co nebo kdo před nimi stojí. Snad i díky tomu jsou to zvířata nevypočitatelná a podezřívavá. Zejména samice s mláďaty jsou schopny bez varování zaútočit, pokud se domnívají, že ta silueta, kterou vidí, by mohla znamenat nebezpečí. Proto se občas stává, že rozzuřený nosorožec zaútočí i na auto a dokáže ho řádně pošramotit. Naštěstí to není pravidlo ani příliš častý jev, protože co nosorožec ztrácí na zraku, bohatě dohání vynikajícím čichem a sluchem.

Autor: RNDr. Michal Kohn, CSc. – známý biolog a odborník na zoologii a ekologii, bývalý majitel a odborný průvodce úspěšné cestovní kanceláře Albatros, jediné cestovky specializované na ekoturistiku ve střední Evropě. Protože Afriku miluje a s Friends of Africa Family Safaris ho pojí dlouholeté přátelství, i v důchodu Vám rád poradí a pomůže připravit Vaši dokonalou dovolenou. Jako důkaz toho, že je stále vášnivým a aktivním přírodovědcem, jsou jeho stránky o nejkrásnějších národních parcích světa.

Tým Friends of Africa Family Safaris umí ty nejlepší zájezdy do východní Afriky! Podívejte se na naši nabídku ZDE.